Starostlivosť o záhradný nábytok

Nový nábytok je krásny a s nadšením sa pustíme do jeho užívania. Nesmieme však zabudnúť, že o nábytok, najmä ten vonkajší je potrebné sa starať, aby nám vydržal ako nový čo najdlhší čas.

Materiály, ktoré sú najčastejšie používané na záhradný nábytok v našej ponuke sú: bambus, hliník a oceľ s práškový lakovaním.

Ošetrenie bambusového dreva:

Bambus je materiál, o ktorý sa treba starať, aby si zachoval krásny povrch mnoho rokov. Tento prírodný materiál má veľmi tvrdý povrch, ale ak ho necháte príliš vyschnúť, stáva sa poréznym. Preto odporúčame bambusové lamely pravidelne ošetrovať vhodným olejom na vonkajší nábytok.  

Pri aplikácii oleja postupujte nasledovne:

 • nepoužívajte nadmerné množstvo oleja,
 • produkt naolejujte hneď, ako ho začnete užívať,
 • olej používajte 3 - 4-krát za rok.

Bambusové stolové dosky sú od výroby ošetrené špeciálnym fungicídom a olejom, ktorý pomáha predchádzať znehodnoteniu materiálu. Vplyvom slnečného žiarenia a nepriaznivého počasia bambus časom vybledne, ale údržba v podobe pravidelného čistenia a ošetrovania olejom pomôže bambus udržať mnoho rokov. 

Vyhnite sa zakrývaniu bambusového nábytku ochrannou plachtou. Bambus je prírodný materiál, ktorý potrebuje dýchať. Ochranný kryt môže spôsobiť kondenzáciu a tým aj rozvoj plesní a húb v bambuse.

Každému prírodnému materiálu, ktorý je vystavený vonkajším vplyvom, hrozí riziko infekcie z húb a spór z prostredia. Vyskytujú sa na bambuse ako čierne alebo hnedé škvrny a je potrebné ich čím skôr odstrániť.

Odstraňovanie húb a oprava poškodeného povrchu:

 • Bambusový povrch je potrebné najskôr navlhčiť a vydrhnúť tvrdou kefou, takýmto spôsobom odstránite špinu a plesne hĺbkovo.
 • Môžete použiť aj malé množstvo mydla.
 • Na suchý bambus použite brúsku na brúsenie bambusu, podobne ako pri ošetrovaní masívneho dreva.
 • Zo začiatku brúste stredne hrubým brúsnym papierom a keď dosiahnete požadovaný vzhľad, zmeňte na jemný brúsny papier a dohlaďte povrch.
 • Dbajte na to, aby ste bambus všade rovnomerne obrúsili.
 • Po vyčistení a brúsení je potrebné bambusový nábytok opätovne naolejovať. Olej aplikujte podľa pokynov na etikete produktu. 
 • Po úplnom zaschnutí naolejovaného povrchu (cca 24 hod.) si môžete opäť naplno užívať svoj bambusový nábytok.

Pri pravidelnom čistení bambusu odporúčame používať iba teplú vodu, pretože mydlová voda rozpúšťa olej. Mimo sezóny skladujte v suchej a vetranej miestnosti.

Oceľ s práškovým lakovaním

Naša oceľ je chránená tvrdým povrchom dekoratívneho práškového laku, ktorý zaisťuje, že výrobok vydrží mnoho rokov s minimálnou potrebou údržby. Záhradný nábytok je odolný voči korózii vďaka náteru, ktorý je bohatý na zinok. Základný náter chráni povrch pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Ak sa výrobok poškriabe či inak poškodí, kov začne hrdzavieť. Avšak hrdza sa nerozšíri a neznehodnotí produkt. Pri uvoľnení náteru alebo hrdzi môžete použiť opravný lak.

Hliník s práškovým lakovaním

Pretože hliník je veľmi odolný voči korózii, stačí ho použiť iba s dekoratívnym práškovým náterom. Ak sa výrobok nešťastne poškriabe alebo poškodí, nerozšíri sa a neznehodnotí výrobok.

Po odstránení uvoľneného náteru je možné použiť opravný lak.

Údržba ocele a hliníka s práškovým lakovaním

Pri pravidelnom čistení kovového a hliníkového nábytku s práškovým lakovaním používajte handričku s vlažnou vodou. Ak čistenie vodou nepostačuje, môžete použiť autošampón. Postupujte však podľa pokynov na etikete šampónu. 

Ak je to možné, mimo sezóny skladujte exteriérový nábytok na suchom mieste, aby ste ho chránili pred poveternostnými vplyvmi. Neodporúčame dlhodobé zakrytie nábytku ochrannou fóliou, pretože nedostatok priedušnosti môže hromadiť kondenzát na nábytku, ktorý bude vystavený nadmernej vlhkosti.

Pri čistení nepoužívajte drsné čistiace prostriedky, handričku s brúsnym efektom alebo rozpúšťadlá.

Záruka

Na práškový lak poskytujeme záruku 2 roky. Avšak záruka sa nevzťahuje na:

 • Vonkajší nábytok umiestnený na pobreží.
 • Nábytok umiestnený v permanentne vlhkom prostredí alebo prostredí naplnenom chlórom.
 • Poškodenie nábytku v dôsledku nesprávneho používania.
 • Používanie nábytku v dôsledku nesprávneho skladovania.

Starostlivosť o záhradné doplnky

Pohodlné sedenie zabezpečujú aj podsedáky a vankúše z vodoodolnej tkaniny Sunbrella®. Aby ich vzhľad vydržal dlho ako nový, je potrebné pravidelne odstraňovať nečistoty, a to skôr, ako sa zachytia v tkanine. Čím skôr utriete rozliatu tekutinu a odstránite vzniknutú škvrnu, tým ľahšie bude samotné odstraňovanie. Postupovať môžete nasledovne:

 • Utrite rozliatu tekutinu čistou handričkou. Nedrhnite a nešúchajte škvrnu. Na olejovú škvrnu naneste absorbent, ako napr. kukuričný škrob a zoškrabnite s rovnou hranou.
 • Použite jemný čistiaci mydlový roztok a vodu.
 • Tkaninu dôkladne opláchnite, aby ste odstránili zvyšky mydla.
 • Sušte na vzdušnom mieste, ideálne vonku.

Čistenie odnímateľnej látky

Odnímateľnú látku z vankúšov môžete čistiť buď ručným praním, alebo v práčke. Riaďte sa pokynmi na štítku výrobku. 

Ručné pranie:

Namočte látku do roztoku zo ¼ šálky jemného mydla a 4 L vlažnej vody. Použite špongiu alebo kefu s veľmi jemnými štetinami a opatrne šúchajte škvrnu. Dôkladne opláchnite zvyšky mydla a nechajte látku uschnúť na vzduchu. 

Pranie v práčke:

Niektoré odnímateľné poťahy na vankúš a podsedák možno prať v práčke. Pred praním zatvorte všetky zipsy. Perte v práčke v studenej vode na cykle pre jemnú bielizeň. V prípade, že sa na poťahu vyskytuje pleseň, pridajte do prania šálku bielidla. Látku nechajte vyschnúť na vzduchu. 

Čistenie neodnímateľnej látky

Namočte látku do roztoku zo ¼ šálky jemného mydla a 4 L vlažnej vody. Použite špongiu alebo kefu s veľmi jemnými štetinami a opatrne šúchajte škvrnu, nech mydlová voda lepšie vsiakne. Dôkladne opláchnite zvyšky mydla a nechajte látku uschnúť na vzduchu. 

Škvrny od plesní:

Tkanina Sunbrella Heritage nepodporuje rast plesní, ale plesne môžu rásť na vrstve nečistôt, ktoré sa včas z látky neodstránia. Na odstránenie plesne používajte:

 • Roztok z 1 šálky bielidla, ¼ šálky jemného mydla a 4 L vlažnej vody.
 • Rovnomerne nastriekajte na celú plochu a nechajte 15 minút pôsobiť.
 • Očistite celú plochu špongiou, čistou utierkou alebo veľmi jemnou kefou.
 • Dôkladne opláchnite všetky zvyšky mydla.
 • Sušte na vetranom vzdušnom mieste.

V prípade silného rastu plesní môžete zvýšiť množstvo bielidla. Najlepšie je vyčistiť celý povrch látky, aby ste sa vyhli neželaným škvrnám.